Eiropas karte

Visas Eiropas karte tavā rīcībā. Izmanto peli, lai pietuvinātu vai attālinātu karti pēc sirds patikas.


Eiropas karte un tās robežas

Saskaņā ar vispārpieņemto uzskatu Eiropas karte austrumos beidzas pie Urāla kalniem. Tajā pašā laikā tikai retais apzinās, ka Eiropa ir nevis kontinents, bet liela pussala. (Ja neticiet, aplūkojiet karti). Dienvidos Eiropu apskalo Vidusjūra un Melnā jūra, rietumos Atlantijas okeāns, bet ziemeļos Ziemeļu ledus okeāns. Likumsakarīgi, ka, izlasot šo rodas jautājums, kādēļ Eiropas karte (robeža) beidzas pie Urālu kalniem ? Viennozīmīga atbilde nav, jo vizuāli Eiropai būtu jābeidzas tālākais pie Sanktpēterburgas, taču vēloties Eiropā iekļaut arī Krieviju, ir pieņemta tieši šī robežšķirtne.

Eiropas politiskā karte

Vēstures gaitā Eiropas politiskā karte ir nemitīgi mainījusies. Impērijas un lielvaras ir nomainījušas viena otru. Šobrīd Eiropa sevī ietver 50 valstis*, no kurām jaunākā ir Kosova, ko joprojām neatzīst Krievija. Eiropā dzīvo aptuveni 750 miljoni iedzīvotāju, kas ir tikai 1/10 daļa no visiem pasaules iedzīvotājiem. 1918. gadā tika dibināta neatkarīga Latvijas valsts, kuru pēc nedaudz vairāk kā 20 gadiem no Eiropas kartes izdzēsa padomju savienība. Ģeopolitisku pārmaiņu un saliedētas rīcības rezultātā 1991. gadā Latvija atkal atguva savu neatkarību. Mūsu visu uzdevums ir nodrošināt, lai tā tas paliktu arī turpmāk.

Visas Eiropas valstis (jauktā secībā): Albānija, Andora, Armēnija, Austrija, Azerbaidžāna, Baltkrievija, Beļģija, Bosnija un Hercegovina, Bulgārija Horvātija, Kipra, Čehija, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Gruzija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Islande, Īrija, Itālija, Kazahstāna, Latvija, Lihtenšteina, Lietuva, Luksemburga, Maķedonija, Malta, Moldova, Monako, Melnkalne, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Krievija, Sanmarino, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Zviedrija, Šveice, Turcija, Ukraina, Lielbritānija, Vatikāns. 

Vai Eiropas karte varētu tikt paplašināta ?

Rūpīgs lasītājs jau būs pamanījis, ka iepriekš norādītajā 50 valstu sarakstā nav ietverta Kosova. Šo valsti šobrīd ir atzinušas jau ļoti daudzas Eiropas un pasaules valstis. Tajā pašā laikā, ņemot vērā, ka Kosovu neatzīst visas ANO Drošības padomes valstis, juridiski tā nevar tikt uzskatīta par pilnvērtīgu valsti.

Teorētiski var pieļaut, ka nākotnē Eiropas kartē varētu iezīmēties arī tādas mikrovalstis kā Abhāzija un Dienvidosetija (abas atzīst vien dažas valstis pasaulē), Kalnu Karabaha, Ziemeļkipra un Piedņestra. Visi pieminētie reģioni ir strīdus objekti starp vismaz divām valstīm un diplomātu aprindās bieži tiek dēvēti par “iesaldētajiem konfliktiem” (frozen conflicts). Ļaujot vaļu fantāzijai šo sarakstu varētu papildināt ar vēl veselu virkni reģionu, piemēram, Spānijā vai Krievijā, kas vēlas atdalīties un kļūt par neatkarīgām republikām.